Jesteś tutaj

Aleksander Starzyński 1946-2024

 

 

 

 

Z głębokim smutkiem i żalem informujemy, że w dniu 22 października 2024 r. zmarł  Pan Aleksander Starzyński, były Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, nasz kolega,  który całe swoje życie zawodowe związany był  z ochroną zabytków i dziedzictwa kulturowego.

Aleksander Starzyński urodził się 3 grudnia  1946 r. w Lesznie,  ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1973 - 1976   był kierownikiem Muzeum Miasta Środy Śląskiej.  W roku 1976 r. pracował w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a od końca   1976 do 1977 w Muzeum  Okręgowym w Lesznie. Następnie do 1985 pracował w Biurze Dokumentacji Zabytków w Lesznie  na stanowisku  Wojewódzkiego  Konserwatora Zabytków Archeologicznych.  W latach 1985-1990 został pierwszym dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka  Archeologiczno-Konserwatorskiego w Trzebinach.  W okresie od 1990 do 1999 roku był  Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Lesznie, a w wyniku reformy administracyjnej kraju w 1999 r.  został   Kierownikiem Delegatury w Lesznie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, którym pozostał do 2002 r.  Był  również        członkiem          Komisji Archeologicznej przy  Generalnym Konserwatorze        Zabytków. W latach  2002-2014 piastował urząd Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, aż do przejścia na emeryturę.  

Podczas swojej wieloletniej pracy  z ogromnym zaangażowaniem  działał na rzecz  ochrony zabytków województwa wielkopolskiego. Jako pierwszy w Polsce rozpoczął  w 1978 r.  eksperymentalnie realizację programu poszukiwania i rejestrowania zabytków  tj. Archeologicznego Zdjęcia Polski, który do dnia dzisiejszego stanowi podstawową bazą informacji o dziedzictwie archeologicznym. Niezwykle aktywnie działał na rzecz ochrony najcenniejszych zabytków Wielkopolski, związanych z początkami polskiej państwowości, dokonując wpisu olbrzymiego obszaru otoczenia wyspy Ostrów Lednicki, w celu  zachowania walorów krajobrazowych  terenu oraz  dziedzictwa archeologicznego.   Za jego czasów na liście Pomników Historii znalazły się najcenniejsze zabytki naszego województwa, w tym tak znakomite obiekty jak zespoły klasztorne w Lubiniu, Lądzie i Gostyniu, zespół zamkowy wraz z kościołem w Kórniku i miasto Poznań. Aleksander Starzyński dzięki dobrej współpracy z samorządami oraz właścicielami zabytków przyczynił się do uratowania szeregu cennych obiektów, zarówno nieruchomych, ruchomych, a w szczególności archeologicznych, gdzie prowadził aktywną dzia  łalność  zawodową  inicjując  badania archeologiczne, prace dokumentacyjne i weryfikacyjne.

Współpracował z wieloma instytucjami, uczelniami i muzeami na rzecz ochrony zabytków w zakresie ich rozpoznania, dokumentowania, objęcia ochroną prawną, konserwacji i popularyzacji.

 

Jego sukcesy na polu zawodowym zostały docenione poprzez nadawane  odznaczenia i nagrody, w tym srebrną i złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”. W  2011 r. został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W  2017 r. otrzymał  Nagrodę Wojewody Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków  za  całokształt działań    podejmowanych w ochronie   zabytków województwa wielkopolskiego, zarówno w zakresie ich konserwacji, jak i dokumentowania, a także popularyzowania wiedzy. W roku 2021 nadano mu odznaczenie „Zasłużony dla Miasta Leszna”, w 2023 r. uhonorowano Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Był członkiem Wojewódzkiej rady Ochrony Zabytków, Rady  Naukowej Krajowego Ośrodka     Badań i Dokumentacji Zabytków, Kolegium Doradczego ds.  Archeologii Dyrektora Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Rady Naukowej Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie, Rady Naukowej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Rady Naukowej Muzeum w Dobrzycy.

Rodzinie Pana Aleksandra Starzyńskiego i jego bliskim składamy  najszczersze wyrazy   współczucia.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 26 października 2024r. o godz. 13.00,  msza żałobna  w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja Biskupa w Skokach przy ul. Kościelnej, pogrzeb  na cmentarzu parafialnym w Skokach przy ul. Rościńskiej 16 o godz. 14.30. 

 

                                                             Jolanta Goszczyńska

                                                   Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków

                                                          oraz 

                                                        pracownicy

                                                Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu

Autor: Jan Krzyśko
Data utworzenia: 23.10.2024 - 12:33
Ostatnia aktualizacja: Jan Krzyśko
Data aktualizacji: 23.10.2024 - 12:35