Jesteś tutaj

Beata Matusiak (1958-2023)

Z głębokim smutkiem i żalem informujemy, że 7 września 2023 r. zmarła Beata Matusiak, Kierownik Delegatury w Kaliszu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, nasza wieloletnia koleżanka i współpracowniczka.

Pani Beata Matusiak, historyczka sztuki, specjalistka w zakresie konserwacji zabytków architektury i urbanistyki, całe życie związana była z Kaliszem, gdzie urodziła się 14 sierpnia 1958 roku. Ukończyła III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, a potem rozpoczęła studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Pani Beata Matusiak w 1985 r. rozpoczęła pracę w Biurze  Badań i Dokumentacji Zabytków w Kaliszu, a  od 1991 pracowała w Państwowej Służbie Ochrony Zabytków.  W latach 1994 – 1998 z wielkim zaangażowaniem pełniła funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kaliszu. Od 1 stycznia 1999 r. do dnia śmierci była kierownikiem  Delegatury w Kaliszu. 

Współpracowała z  Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie w zakresie  dokumentowania i badań założeń folwarcznych oraz dworskich na terenie południowo-wschodniej Wielkopolski. Wiele czasu poświęciła również dokumentowaniu wyposażenia kościołów, a także nagrobków na cmentarzu Miejskim w Kaliszu.  Współpracowała z Ośrodkiem Dokumentacji Zabytków w Warszawie. Pisała artykuły popularyzujące ochronę zabytków oraz była współautorką  wydanej w 2004 roku książki „Drewniane kościoły w Wielkopolsce”.

Pod jej nadzorem przeprowadzono szereg spektakularnych konserwacji, które nagrodzono wielokrotnie w Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany". Jej zamiłowanie do zabytków regionu kaliskiego oraz sukcesy na polu zawodowym zostało docenione poprzez nadawane ordery i odznaczenia: między innymi w 1997 r. – Złota odznaka  za opiekę nad zabytkami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, brązowa odznaka Ministerstwa Sprawiedliwości  2013 r. za zasługi w pracy penitencjarnej, a także  medale za pomoc i współpracę  od samorządów terytorialnych min. kaliskiego, kępińskiego i krotoszyńskiego.

W 2022 roku została odznaczona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 11 września br. - o godz. 13.00,  msza żałobna  w kościele parafialnym p.w. św. Gotarda w Kaliszu przy ul.Częstochowskiej, pogrzeb  na cmentarzu komunalnym  w Kaliszu przy ul.Poznańskiej.
 

Autor: Jan Krzyśko
Data utworzenia: 08.09.2023 - 10:31
Ostatnia aktualizacja: Beata Goraj
Data aktualizacji: 18.10.2023 - 20:44