Jesteś tutaj

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopolsce

Zamek w Rydzynie.Widok z drona. Fot. Jan Krzyśko

Trwa 29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. W ramach tego wydarzenia, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wraz z Wojewodą Wielkopolskim zorganizowali wczoraj uroczystość na zamku w Rydzynie (gm. loco, pow. leszczyński). Wielkopolskie obchody rozpoczęły powitalne przemówienia pana Michała Zielińskiego Wojewody Wielkopolskiego, pani Jolanty Goszczyńskiej Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pana Zbigniewa Szukalskiego dyrektora Zamku SIMP w Rydzynie.

W trakcie uroczystości w Rydzynie wręczono nagrody Wojewody Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków za opiekę nad zabytkami w województwie wielkopolskim. W gronie wyróżnionych znaleźli się:

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (nagroda za wieloletnie działania na rzecz ratowania zabytków i popularyzowanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym),
Gmina Rakoniewice (nagroda za wieloletnie działania, zaangażowanie i trud włożony w uratowanie zniszczonych zabytków - ratusza w Rostarzewie i zespołu pałacowo-parkowego w Rakoniewicach),
Rzymskokatolicka Parafia Ordynariatu Polowego  pw. św. Wojciecha i św. Stanisława  w Kaliszu (nagroda za wieloletnie działania, zaangażowanie i trud włożony w odnowienie i konserwację dawnego  kościoła jezuickiego, obecnie garnizonowego pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu),
pan Jarosław Jankowski (nagroda za wieloletnie działania na rzecz ratowania zabytkowych wiatraków i popularyzowania wiedzy o historii młynarstwa i wielkopolskiej wsi).

Ponadto, wręczono złote oraz srebrne odznaki „Za opiekę nad zabytkami” przyznane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Odznakami wyróżniono między innymi panią Iwonę Żerebiło kierownika Delegatury WUOZ w Pile, panią doktor Kamilę Szymańską dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie, panów Jarosława Jankowskiego oraz Marka Jankowskiego dyrektorów Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, a także pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. Złożono również podziękowania pani prof. dr hab. Hannie Kočce-Krenz za pełnienie funkcji przewodniczącej Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków w latach 2017-2021.

Obchody uświetnił koncert zespołu Capella Zamku Rydzyńskiego – kwintetu instrumentów dętych blaszanych, a następnie wystąpienie okolicznościowe Dyrektora Zamku w Rydzynie, który przybliżył zgromadzonym zwyczaje kulinarne dworu króla Stanisława Leszczyńskiego na zamku w Rydzynie. Temat ten wpisał się w hasło 29. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, tj. „Smaki dziedzictwa”.

Po zakończeniu pierwszej części wydarzenia w sali balowej na zamku w Rydzynie, goście wzięli udział w uroczystym odsłonięciu rzeźb gladiatorów przy wschodniej elewacji zamku – replik figur wywiezionych z zamku przez Niemców w czasie 2 wojny światowej, które ufundowali państwo Danuta i Piotr Janiccy z Fundacji Zamek w Rydzynie.

Uroczystość zakończyło zwiedzanie zamku w towarzystwie jego dyrektora, pana Zbigniewa Szukalskiego.

 

Zamek w Rydzynie.Widok z drona. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan KrzyśkoZamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko Zamek w Rydzynie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Fot. Jan Krzyśko

 

Autor: Monika Chowaniak
Data utworzenia: 16.09.2021 - 08:33
Ostatnia aktualizacja: Beata Goraj
Data aktualizacji: 06.02.2024 - 19:32