Jesteś tutaj

Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie wielkopolskim

jb1

W roku 1991 Rada Europy  ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa, które  w Polsce organizowane są od 1993 r. Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego. Organizowane w tych dniach  wydarzenia i imprezy skierowane są do szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców - miłośników historii  i sztuki w każdym wieku. Co roku włącza się coraz więcej instytucji i  placówek kultury, które udostępniają swoje obiekty  szerokiej publiczności. Prócz tego odbywają się liczne  festyny, jarmarki, spotkania z twórcami kultury, konkursy, odczyty naukowe itp. Hasłem przewodnim tegorocznych Europejskich Dni dziedzictwa jest „Utracone dziedzictwo”. Szczególną wymowę ma to hasło w Polsce, która podczas licznych w ciągu wielu najazdów i wojen szczególnie ucierpiała i wiele utraciła ze swojego dziedzictwa. Podobnie wiele pamiątek utraciły nasze rodziny, dlatego też szczególnie ważna jest pamięć i ochrona tego co posiadamy i co zostało nam przekazane.

Ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 12 września br. w Elblągu. Także na terenie województwa wielkopolskiego odbędą się liczne imprezy w których z pewnością warto uczestniczyć. Bogaty program przygotowało Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, które zaprasza na spacer szlakiem „Tajemnic dawnego Poznania” oraz na warsztaty „Utracone dziedzictwo - Bliski Wschód”. Koła PTTK zapraszają na rajdy - Kaliski Oddział PTTK na IX Rajd Śladami Przodków, Odział PTTK w Koninie na wycieczkę „Z Wielkopolski do Krajny”, natomiast Koło Przewodników PTTK im. M. Mottego w Poznaniu na przechadzkę  „Utracone wartości w kulturze industrialnej”. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na wystawę plenerową na rynku w Gnieźnie „Spacerownik po Gnieźnie”,  a do gmachu muzeum na wystawę „Skarby Doliny Prosny”. W rezerwacie archeologicznym Gród w Grzybowie odbędzie się rodzinna gra terenowa „Dotykając przeszłości”, a Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni zaprasza na zwiedzanie dzielnicy Zawodzie i poświęconą jej wystawę. Także warto odwiedzić prywatne Muzeum Młynarstwa w Osiecznej oraz Muzeum Stolarstwa i Biskupizny im. Prof. T. Hałasa w Krobi. Możliwe będzie również  zwiedzenie kościoła poewangelickiego w Dobrzycy, a także wysłuchanie prelekcji o rzeźbach Pawła Brylińskiego  w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. To tylko wybrane  propozycja z szerokiej oferty wydarzeń  odbywających się na terenie województwa wielkopolskiego.

Regionalnym koordynatorem  Europejskich Dni Dziedzictwa w woj. wielkopolskim jest Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Poznaniu, a szczegółowy program wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie  http;//.edd.nid.pl

Autor: Jolanta Goszczyńska
Data utworzenia: 11.09.2015 - 09:10
Ostatnia aktualizacja: Administrator techniczny strony
Data aktualizacji: 09.04.2021 - 16:29