Jesteś tutaj

Seminarium archeologiczne „ Archeologia w lasach”.

W dniu 16.02.2016 r. leśnicy z Nadleśnictwa Sarbia przy udziale Koła Nadnoteckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego zorganizowali seminarium archeologiczne pn: „ Archeologia w lasach”. Jego uczestnikami byli zaproszeni goście oraz pracownicy Nadleśnictwa Sarbia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Pile, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, Delegatury w Pile oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Seminarium otwarł Nadleśniczy dr Maciej Strawa, który przywitał przybyłych gości oraz przedstawił cel spotkania, którym było zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony archeologicznego dziedzictwa kulturowego oraz zachowanie stanowisk archeologicznych, znajdujących się na terenie obszarów leśnych.

Pierwszy referat pt. „ Aspekty prawne ochrony dziedzictwa archeologicznego", który wygłosiła Romualda Bartkowiak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, Delegatura w Pile dotyczył głównie regulacji prawnych związanych z ochroną dziedzictwa archeologicznego. Kolejny referat pt. „Archeologia w lasach – historia, teraźniejszość, perspektywy" wygłosił dr Jarosław Rola z Muzeum Okręgowego w Pile, który zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie powodują bezpowrotne niszczenie stanowisk archeologicznych, zewidencjonowanych na terenach rolnych oraz leśnych. Ponadto podkreślił fakt istnienia znacznej liczby nieznanych i nieodkrytych jeszcze stanowisk na terenach leśnych oraz pojawienia się nowych możliwości ich odszukania.

Kolejne trzy referaty zaprezentowali naukowcy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dr Milena Teska oraz dr hab. prof. UAM Andrzej Michałowski. W pierwszych dwóch referatach: „Ostatnie wieki starej ery w strefie lasów doliny środkowej Noteci" oraz „Schyłek starożytności nad środkową Notecią" przybliżono zagadnienia schyłku starej ery i początku nowej ery na terenach doliny środkowej Noteci. Trzeci z kolei referat dotyczył tematyki kurhanów, ich funkcji, sposobu odkrywania i badania.
Seminarium zakończyło się referatem pt. „Naturalne i antropogeniczne przekształcenia środowiska nad dolną Gwdą w czasach od łowców reniferów do piastowskich wojów".

Podczas seminarium podkreślano, że ochrona dziedzictwa archeologicznego jest trudna i narażona na niepowodzenia, ale przy społecznym wsparciu i zrozumieniu możliwa do osiągnięcia. Także przy współpracy leśników i archeologów jesteśmy w stanie uchronić zabytki archeologiczne przed zniszczeniem. Wielokrotnie podkreślano, że lasy pełnią ogromną rolę w zabezpieczaniu spuścizny kulturowej. Zaprezentowane zasady działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego oraz informacje o pradziejach ziem  północnej Wielkopolski a także przedmiotu ochrony konserwatorskiej  uświadomiły uczestnikom seminarium znaczenie  ratowania dziedzictwa kulturowego. Uzmysłowiły także, że ideę tę trzeba realizować w codziennym postępowaniu.

 

Autor: Romualda Bartkowiak
Data utworzenia: 22.02.2016 - 14:55
Ostatnia aktualizacja: Administrator techniczny strony
Data aktualizacji: 09.04.2021 - 16:31