Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Wielkopolsce zagościły tym razem w Pałacu Raczyńskich w Rogalinie. To wspaniałe dzieło barokowej architektury, niedawno otwarte dla zwiedzających po długim remoncie, stanowiło piękną oprawę dla spotkania ludzi, którym sprawy ochrony dziedzictwa narodowego głęboko leżą na sercu. Spotkanie, którego gospodarzami byli Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann i Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Jolanta Goszczyńska było okazją do podsumowania działalności służb konserwatorskich z ostatnich dwunastu miesięcy, problemów z jakimi się spotykały, najbliższych zamierzeń jak i planów widzianych w dalszej perspektywie, co podkreślali w swych wystąpieniach.
Tradycyjnie już przyznano nagrody osobom, którzy na polu ochrony zabytków położyli szczególne zasługi. W tym roku wyróżniono nimi – Panią prof. dr hab. Hannę Kóčka – Krenz za zaangażowanie w ochronę zabytków województwa wielkopolskiego i całokształt działań związanych z badaniami nad historia i kulturą Wielkopolski, za niezwykle cenne badania archeologiczne na Ostrowie Tumskim; - Pana prof. dr hab. Tomasza Jasińskiego za wysiłek włożony w prace konserwatorskie prowadzone na terenie zespołu zamkowego w Kórniku oraz działania związane z zachowaniem jego bogatych zbiorów, - Proboszcza Bazyliki Archikatedralnej, ks. Kanonika Jana Kasprowicza, za prace, zaangażowanie i trud włożony w dzieło ratowania i odnowy zabytków Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wyróżniono także szereg osób odznakami „Za ochronę zabytków” nadanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym właścicieli obiektów zabytkowych, badaczy architektury, pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu zaangażowanych w odnowę zespołu pałacowego w Rogalinie.
Dzień Ochrony Zabytków był też okazją do przekazania odnalezionego niedawno sztandaru Ochotniczej Kolejowej Straży Pożarnej z 1929 roku do Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.
Uroczystość uświetnił koncert gitarowy w wykonaniu Kacpra Dworniczaka, ucznia Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu
Obchody zakończyło zwiedzanie wnętrz pałacowych oraz kościoła św. Marcelina wraz z mieszczącą się w jego podziemiach kryptą Mauzoleum Rodziny Raczyńskich.
Autor: Jolanta Goszczyńska, Janusz Beger
Data utworzenia: 25.05.2016 - 10:06 |
Ostatnia aktualizacja: Administrator techniczny strony
Data aktualizacji: 09.04.2021 - 16:29 |