Tegoroczne badania archeologiczne na terenie działania delegatury pilskiej WUOZ w Poznaniu odbywają się pod hasłem weryfikacji stanowisk archeologicznych, zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Sarbia.
Odkryte w 2015 i 2016 roku cmentarzyska kurhanowe na terenie nadleśnictwa zarejestrowane zostały dzięki nowoczesnym technikom rozpoznania terenu przy pomocy lotniczego skanowania laserowego LIDAR ( ang. Light Detection and Ranging). Technologia ta stała się bardzo przydatna do szczegółowego rozpoznania obszarów zalesionych, które były traktowane przez archeologów jako teren niedostępny do prospekcji terenowej. Utrudniona obserwacja terenu i brak dostępu do szczegółowych map leśnych podczas archeologicznych badań powierzchniowych AZP przyczyniły się do tego, że obszary leśne były przez archeologów tylko częściowo sprawdzane. Nowo odkrywane obiekty poszerzają bazę ewidencyjną i wzbogacają wiedzę na temat przeszłości, a jednocześnie stawiają konserwatorów - archeologów jak i leśników przed nowymi wyzwaniami.
Odkrywanie stanowisk archeologicznych na terenach leśnych powoduje potrzebę podjęcia odpowiednich działań zabezpieczających zabytki przed zniszczeniem czy uszkodzeniem, chociażby w związku z prowadzoną dotychczas gospodarką leśną czy też przed nielegalną działalnością tzw. poszukiwaczy skarbów. Dlatego między konserwatorami- archeologami i leśnikami musi narodzić się współpraca na rzecz ratowania archeologicznego dziedzictwa kulturowego w lasach.
Nowo odkryte stanowiska archeologiczne na terenie Nadleśnictwa Sarbia to stanowiska o szczególnej wartości naukowej, o czym możemy się przekonać śledząc na bieżąco informacje z terenu:
- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410712,grob-ksiezniczki-w-ku...
- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411327,wielkopolskie-odkryto...
Wkrótce podjęte zostaną czynności związane z wpisem tych stanowisk do rejestru zabytków. W grudniu br. archeolodzy prowadzący badania wykopaliskowe na cmentarzyskach kurhanowych oraz badania powierzchniowe m.in. na terenach leśnych przedstawią wyniki z przebiegu badań, na które środowisko konserwatorskie oraz leśników czeka z niecierpliwością
Badania były finansowane ze środków Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Autor: Romualda Bartkowiak
Data utworzenia: 10.10.2016 - 13:36 |
Ostatnia aktualizacja: Administrator techniczny strony
Data aktualizacji: 09.04.2021 - 16:29 |