Jesteś tutaj

IV sesja naukowa "Piórem i skalpelem"

2 października br., w Sali sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, odbyła się zorganizowana przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków IV sesja naukowa „Piórem i skalpelem, czyli o zabytku w świetle badań historyków sztuki i konserwatorów”. Wydarzenie to było kontynuacją zorganizowanych w latach 2015, 2016 oraz 2019 sesji naukowych o tym samym tytule, i podobnie jak poprzednie edycje skierowana była nie tylko do badaczy sztuki wielkopolskiej i osób zaangażowanych w ochronę zabytków, ale również do wszystkich zainteresowanych sztuką dawną na terenie naszego województwa.

Sesję rozpoczęło powitanie wygłoszone przez panią Jolantę Goszczyńską Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz wręczenie odznak „Za opiekę nad zabytkami” przez panią Agatę Sobczyk Wojewodę Wielkopolską.

Pierwszą część sesji otworzyło wystąpienie dr hab. Piotra Niemcewicza oraz dr hab. Elżbiety Pileckiej, profesorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dotyczące prac konserwatorskich i restauratorskich w prezbiterium i nawie głównej katedry w Gnieźnie zrealizowanych w latach 2020-2022. Profesor Piotr Niemcewicz przedstawił problematykę wykonanych prac z perspektywy konserwatora dzieł sztuki w specjalności konserwacji rzeźby kamiennej i detalu architektonicznego, a kwestie historyczno-sztuczne omówiła profesor Elżbieta Pilecka. Następnie głos zabrała pani Marta Dworniczak kierownik Wydziału ds. zabytków ruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, która wygłosiła wykład pt. „Pomiędzy estetyką historyczną a estetyką współczesną. Ciekawe odkrycia – nietypowe rozwiązania” dotyczący między innymi problematyki nawarstwień historycznych w polichromiach ściennych oraz korelacji zabytkowego wystroju wnętrz ze współczesnym wyposażeniem użytkowym.

Kolejnym tematem przedstawionym słuchaczom w drugiej części sesji były nowo odkryte gotyckie malowidła ścienne z kościoła pw. św. Małgorzaty w Graboszewie (powiat słupecki) w świetle dociekań z zakresu historii sztuki, badań i prac konserwatorskich. Jako pierwsza głos zabrała dr Kinga Szczepińska konserwator dzieł sztuki, adiunkt Katedry Konserwacji-restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w Instytucie Sztuk Plastycznych i Konserwacji Dzieł Sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która wraz z zespołem prowadziła badania i prace konserwatorskie przy ww. polichromiach odkrytych w 2021 r. Następnie ponownie wystąpiła historyk sztuki profesor Elżbieta Pilecka, która w swoim wystąpieniu skupiła się na aspektach proweniencji malowideł, ich źródłach ikonograficznych oraz porównaniach stylistycznych.

Ostatnim wystąpieniem była prelekcja organoznawcy i  konserwatora historycznych instrumentów organowych dr hab. Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy, wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i członka zespołu ds. organów historycznych Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Dr hab. Trzaskalik-Wyrwa wygłosiła wykład na temat stanu ewidencji historycznych instrumentów organowych na terenie województwa wielkopolskiego oraz omówiła problematykę ich ochrony.

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków dziękuje prelegentom oraz wszystkim przybyłym gościom za udział w wydarzeniu.

Wystąpienie pani Jolanty Goszczyńskiej Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Wystąpienie pani Agaty Sobczyk Wojewody Wielkopolskiej Wystąpienie pana dr hab. Piotra Niemcewicza Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wystąpienie dr hab. Elżbiety Pileckiej Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu  Wystąpienie dr Kingi Szczepińskiej Uniwersytet w Toruniu Wystąpienie - pogląd na Salę Sesyjną Wojewoda Wielkopolska i Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Uczestnicy sesji naukowej na Sali Sesyjnej Sala Sesyjna wypełniona uczestnikami sesji naukowej Sala Sesyjna i wystąpienie pani Agaty Sobczyk Wojewody Wielkopolskiej

 


 

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaprasza na IV sesję naukową "Piórem i skalpelem",  czyli o zabytku w świetle badań historyków sztuki i konserwatorów, która odbędzie się w dniu 2 października 2024 roku.

Miejsce sesji

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

al. Niepodległości 16/18

(sala sesyjna na I piętrze w gmachu głównym, budynek A).

Program sesji

godz. 10.00
Otwarcie sesji

Wręczenie odznak "Za opiekę nad zabytkami" przez Wojewodę Wielkopolską  panią Agatę Sobczyk.

godz. 10.30-11.10

dr hab. Piotr Niemcewicz, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

dr hab. Elżbieta Pilecka, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

"Prace konserwatorsko-restauratorskie w prezbiterium i nawie głównej katedry w Gnieźnie w latach 2020-2022.

godz. 11.10-11.40

mgr Marta Dworniczak (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu)

"Pomiędzy estetyką historyczną a estetyką współczesną".

godz. 11.40-12.15

Przerwa kawowa.

godz. 12.15-13.00

dr Kinga Szczepińska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

dr hab. Elżbieta Pilecka, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

"Nowo odkryte gotyckie malowidła ścienne z kościoła pw. św. Małgorzaty w Graboszewie w świetle dociekań z zakresu historii sztuki, badań i prac konserwatorskich".

godz. 13.00-14.00

dr hab. Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa, prof. UMFC (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Narodowy Instytut Dziedzictwa)

"Stan ewidencji historycznych instrumentów organowych na terenie województwa wielkopolskiego oraz problematyka ich ochrony".

godz. 14.00-14.30

Dyskusja i zakończenie sesji.

 

Autor: Jan Krzyśko, Monika Chowaniak
Data utworzenia: 19.09.2024 - 12:03
Ostatnia aktualizacja: Beata Goraj
Data aktualizacji: 07.10.2024 - 20:36