W dniu 19 maja br. w zespole pałacowym w Ciążeniu- Domu Pracy Twórczej Uniwersytetu im.A.Mickiewicza w Poznaniu odbyły się uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w województwie wielkopolskim. Na zaproszenia Pana Piotra Florka Wojewody Wielkopolskiego i Pani Jolanty Goszczyńskiej Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Ciążeniu spotkały się osoby zajmujące się na co dzień ochroną dziedzictwa kulturowego tj. pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, samorządowi konserwatorzy, dyrektorzy muzeów, a także starosta powiatu słupeckiego wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu powiatu słupeckiego i sąsiednich gmin oraz właściciele i administratorzy zabytków. Jak co roku ważną częścią obchodów było wręczenie nagród Wojewody Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków za opiekę nad zabytkami w województwie wielkopolskim. Laureatami nagród zostali Pani Dorota Matyaszczyk i Pan Henryk Kondziela. Pani Dorota Matyaszczyk od 1991 była dyrektorem Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, później poznańskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przez wiele lat organizowała Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego propagujące zabytki i historię Wielkopolski, autorka kilkudziesięciu publikacji dotyczących problematyki zabytków Poznania i Wielkopolski . Pan Henryk Kondziela był pierwszym miejskim konserwatorem miasta Poznania i pełnił tę funkcję od 1955r. , w latach 1955-1973 nadzorował kompleksową odbudowę i rekonstrukcje zespołu staromiejskiego oraz szeregu innych obiektów na terenie miasta Poznania, od 1978r. był dyrektorem Muzeum Narodowego w Poznaniu, autor kilkudziesięciu publikacji dot. problematyki ochrony i konserwacji zabytków Poznania, historii sztuki i muzealnictwa, w tym pionierskiej pracy „Stare Miasto w Poznaniu” poświęconej zniszczeniom i powojennej odbudowie miasta. Ponad to wręczono odznaki „Za opiekę nad zabytkami” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas uroczystości Pan prof. UAM dr hab. Jan Skuratowicz wygłosił wykład na temat zespołu pałacowego w Ciążeniu, a Pan Andrzej Bendziński kierownik Domu Pracy Twórczej w Ciążeniu przedstawił historię zbiorów wolnomularskich związanych z pałacem w Ciążeniu.
Uroczystość uświetnił występ uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy .
Goście zwiedzili również zespół pałacowy w Ciążeniu , a także dawne opactwo cysterskie w Lądzie , uznane w 2009r. za pomnik historii
Autor: Jolanta Goszczyńska
Data utworzenia: 20.05.2015 - 22:38 |
Ostatnia aktualizacja: Administrator techniczny strony
Data aktualizacji: 09.04.2021 - 16:29 |