Jesteś tutaj

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Dobrzycy

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Wielkopolsce odbyły się  w dniu 7 maja w zespole pałacowo-parkowym w Dobrzycy.  Gospodarzami spotkania byli Wojewoda Wielkopolski reprezentowany przez Sebastiana Antczaka i Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Jolanta Goszczyńska oraz dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Wiesław Kaczmarek. Po powitaniu gości, wśród których byli Biskup Kaliski ks. Edward Janiak, Andżelika Możdżanowska sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, poseł RP Jan Dziedziczak, wójtowie i burmistrzowie powiatu pleszewskiego, członkowie Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków, pracownicy i osoby współpracujące z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w  Poznaniu  w zakresie  ochrony zabytków. W swoim wystąpieniu Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Jolanta Goszczyńska podsumowała działalność służb konserwatorskich z ostatnich  dwunastu miesięcy, problemów z jakimi się spotykały, najbliższych zamierzeń  jak i planów widzianych w dalszej perspektywie. Znaczenie i rola służb konserwatorskich w gospodarce narodowej były tematem, któremu poświęciła uwagę minister Andżelika Możdżanowska, zaś poseł RP Jan Dziedziczak podkreślał ich ogromne znaczenie dla kultury polskiej. Serdecznie i ciepło wspominał swoją współpracę z urzędami konserwatorskimi przy ratowaniu i konserwacji zabytków sakralnych ks. biskup Edward Janiak. Ze swej strony Jolanta Goszczyńska wyraziła swoją głęboką wdzięczność i podziękowania za zaangażowanie ks. biskupa w pracach konserwatorskich przy zabytkach sakralnych na terenie Diecezji Kaliskiej.

Tradycyjnie już przyznano nagrodę Wojewody Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W tym roku wyróżniono nią Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy –  za zaangażowanie i wieloletnia troskę włożoną w opiekę nad zespołem pałacowo-parkowym, uhonorowanym w grudniu 2018 roku nadanym przez Prezydenta RP tytułem „Pomnik historii”

Kierownik działu historycznego Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy pan Stanisław Borowiak wyróżniony został nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Wyróżniono także szereg osób odznakami „Za ochronę zabytków” nadanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: pracowników Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, Muzeum Średzkiego – Dwór w Koszutach, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

W swoim okolicznościowym wystąpieniu „ Dobrzyca  w drodze do Pomnika Historii” Andrzej Filipiak przedstawił dzieje zespołu pałacowo-parkowego w Dobrzycy.

Koncert w wykonaniu zespołu „Tacy nie inni”  ożywił atmosferę imprezy.  Nastoletni, kreatywni muzycy z Krotoszyna prezentowali utwory rockowo-popowe we własnych aranżacjach.

Uroczystość zakończyło zwiedzanie wnętrz pałacowych i spacer po parku.

 

Autor: Janusz Beger
Data utworzenia: 10.05.2019 - 09:56
Ostatnia aktualizacja: Administrator techniczny strony
Data aktualizacji: 09.04.2021 - 16:29