Jesteś tutaj

Rusza konkurs "Nasz Zabytek"!

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że 8 sierpnia ruszył nabór zgłoszeń do konkursu „Nasz Zabytek” organizowanego przez Fundację Most the Most.

Konkurs charakter regionalny i jest skierowany do osób fizycznych, czyli każdego z nas. Składa się z dwóch części: I etap – wybór jednego zabytku w województwie wielkopolskim oraz II etap – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.

W I etapie można zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym chcieliby Państwo przywrócić świetność. W II etapie, który wystartuje jesienią tego roku, można będzie zaproponować pomysł jak zwycięski zabytek powinien być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski obiekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie – do 1 000 000 PLN. Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Zgłoszony w I etapie konkursu obiekt musi spełniać trzy podstawowe kryteria:

1/ jest zabytkiem nieruchomym (z wyjątkiem miejsc upamiętniających wydarzenia historyczne, cmentarzy, kurhanów, mauzoleów, zabudowań w obrębie cmentarzy),

2/ jest wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków,

3/ jest własnością publiczną, np. jej prawnym właścicielem jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo).

Mieszkańcy województwa wielkopolskiego mogą zgłaszać propozycje zabytków poprzez formularz zgłoszeniowy lub telefonicznie w terminie od 8 sierpnia do 5 września 2022 r. (I etap konkursu). Nabór zgłoszeń do II etapu konkursu rozpocznie się na początku listopada 2022 r. i potrwa przez 3 tygodnie.

Szczegółowe informacje o konkursie „Nasz Zabytek” oraz formularz zgłoszeniowy i dane teleadresowe znajdą Państwo na stronie internetowej Fundacji Most the Most:

https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-wielkopolskie-malopolskie-i-slaskie/

Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Ideą konkursu Nasz Zabytek jest wzmacnianie wpływu społecznego na najbliższe otoczenie oraz wyzwolenie potencjału lokalnych społeczności do współpracy na rzecz kultury i ochrony lokalnych zabytków.

 

Autor: Janusz Beger
Data utworzenia: 22.08.2022 - 09:28
Ostatnia aktualizacja: Beata Goraj
Data aktualizacji: 06.02.2024 - 18:58