Jesteś tutaj

Sezon konserwatorski 2014 już za nami!

Polichromie prezbiterium kościoła pw. św Wawrzyńca w Mącznikach

Mijający właśnie rok 2014 był pełen nowych wyzwań konserwatorskich w Wielkopolsce. Wśród wielu prowadzonych prac budowlano – konserwatorskich Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków dofinansował prace konserwatorskie przy pięćdziesięciu zabytkach z terenu całego województwa. W wielu przypadkach były to kontynuacje zadań z poprzednich lat.  Zdarzyły się także przypadki bardzo interesujących „odkryć” konserwatorskich. Województwo Wielkopolskie jest bogatsze w tym roku o nowo odsłonięte i zakonserwowane częściowo malowidła ścienne w dwóch kościołach drewnianych. Pierwszy z nich to kościół parafialny p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Grębaninie, pow. kępiński, którego ściany pokryte są dobrze zachowaną polichromią z XVIII w., rozpoznaną badaniami konserwatorskimi w 2013 r. na zlecenie WWKZ i poddaną konserwacji w partii kolebki prezbiterium w tym roku.

Drugim przykładem są odsłonięte w 2013 roku malowidła ścienne z 2 poł. XVIII w., w prezbiterium kościoła parafialnego p.w. św. Wawrzyńca w Mącznikach, pow. średzki ze scenami z życia i męki Jezusa. Ponadto Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków współfinansował prace konserwatorsko-restauratorskie przy zabytkach sztuki ludowej jakim są dwa krzyże przydrożne z ok. połowy XIX wieku autorstwa Franciszka Nowaka: krzyż przydrożny znajdujący się w miejscowości Dubin, gm. Jutrosin, pow.  rawicki oraz krzyż przydrożny w  miejscowości Kuklinów gm. Kobylin, pow. krotoszyński.

 

Odbiór prac konserwatorskich przy ołtarzu w kościele par. p.w.św. Piotra i Pa Polichromie prezbiterium kościoła pw. św Wawrzyńca w Mącznikach Polichromie prezbiterium kościoła pw. św Wawrzyńca w Mącznikach Polichromie prezbiterium kościoła pw. św Wawrzyńca w Mącznikach Polichromie prezbiterium kościoła pw. św Wawrzyńca w Mącznikach Kuklinów krzyż przydrożny

Autor: Marta Dworniczak
Data utworzenia: 18.12.2014 - 12:09
Ostatnia aktualizacja: Administrator techniczny strony
Data aktualizacji: 09.04.2021 - 16:29