Drodzy uczniowie,
czy zastanowiliście się kiedyś co to jest zabytek i kiedy można mówić o czymś, że jest zabytkiem? Zabytek to dzieło człowieka związane z jego działalnością. Zabytek stanowi świadectwo minionej epoki lub ważnego zdarzenia, a jego zachowanie jest ważne dla społeczeństwa z uwagi na wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
Wiecie na pewno, że zabytkami są dawne kościoły, pałace, miasta, obrazy, rzeźby , które znajdują się w waszej miejscowości lub które oglądacie podczas wycieczek. Zabytkami są także stare dworce kolejowe, fabryki, budynki gospodarcze, wiatraki, mosty. Zabytkami są dawne cmentarze, często opuszczone i zniszczone, ale mówiące o historii danej miejscowości. Zabytkami są też kapliczki i krzyże przydrożne, dawne maszyny przemysłowe, narzędzia rolnicze, dawne pojazdy i samochody, stare książki i fotografie. Zabytki mówią o naszej przeszłości, o tym jak żyli nasi przodkowie, czym się zajmowali. Najstarsze zabytki w Wielkopolsce pochodzą sprzed 300 tysięcy lat z epoki kamienia i są to narzędzia kamienne. Najmłodsze zabytki liczą kilkadziesiąt lat, a więc powstały już po II wojnie światowej i mogą to być zarówno budynki, jak i rzeźby, obrazy, czy witraże w kościołach. Wszystkie jednak są tak samo ważne i należy robić wszystko, aby je zachować, zarówno w naturze, jak i w naszej pamięci.
Na pewno w Waszych domach znajdują się rodzinne pamiątki, a w Waszych miejscowościach są dawne budynki, o historii których opowiedzieli Wam rodzice. A jeżeli nie, to spróbujcie się sami czegoś o nich dowiedzieć oraz je namalować lub narysować. A może macie swój ulubiony zabytek na terenie Wielkopolski, w waszym regionie. miejscowości lub domu? Pokażcie co jest dla Was zabytkiem.
Serdecznie zachęcam do udziału w naszym konkursie.
Autor: Jolanta Goszczyńska
Data utworzenia: 28.04.2015 - 08:20 |
Ostatnia aktualizacja: Administrator techniczny strony
Data aktualizacji: 09.04.2021 - 16:29 |