Jesteś tutaj

Wielkopolscy laureaci konkursu „Zabytek Zadbany”.

        24 kwietnia 2019 r. podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, poznaliśmy laureatów konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2019”.

Uroczysta gala Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w tym roku odbyła się w Gdyni. Gospodarzami spotkania byli Bartosz Skaldawski, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz dr Wojciech Szczurek  , Prezydent Miasta Gdynia. Uroczystość honorowym patronatem objęła prof. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków, Podsekretarz Stanu w MKiDN,

W tegorocznej edycji konkursu Jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień w sześciu kategoriach. Do konkursu pod względem formalnym zakwalifikowano 90 obiektów z terenu 15 województw. Do ścisłego finału dostało się 21 obiektów.

Zabytki z terenu województwa  wielkopolskiego uzyskały  1  nagrodę i 2 wyróżnienia.

W kategorii:  zabytki techniki ( w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne )
Nagrodę zdobyła Wieża Ciśnień w Biedrusku, gm.Suchy Las.

Dyplom laureata został przyznany  Wojskowemu Zarządowi  Infrastruktury w Poznaniu za wzorowe prace konserwatorskie struktury architektonicznej i pełnego wyposażenia wodociągowej wieży ciśnień w Biedrusku, zrealizowane z poszanowaniem i zrozumieniem specyfiki zabytku techniki.

Wieża wzniesiona w 1901r. służyła przede wszystkim lokalnej sieci wodociągowej, zaopatrującej kasyno wojskowe i zespół koszar. Od 1993r. wodociągowa wieża ciśnień jest wyłączona z technicznej eksploatacji. W 2007r. została wpisana do rejestru zabytków. Prace remontowe obejmowały m.in. remont ceglanych elewacji, dachu , odnowienie wnętrza wieży, konserwacja oryginalnego mechanizmu zegarowego pochodzącego z 1901r. i  tarczy zegara, remont stolarki. Prace prowadzone były pod nadzorem Powiatowego Konserwatora Zabytków w Poznaniu.

W kategorii:  zabytki techniki ( w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne )
wyróżnienie  zdobył  wiatrak koźlak „Czesław” w Lesznie.

Wyróżnienie dla Miasta Leszno za starannie wykonane prace konserwatorskie i rewaloryzacyjne wykonane przy wiatraku typu koźlak „Czesław” w Lesznie, uwzględniające utrzymanie struktury budowlanej obiektu oraz jego historycznego wyposażenia.

Wiatrak „Czesław” znajduje się obecnie na terenie gospodarstwa Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych, dokąd został  translokowany  z ulicy Strumykowej. Wiatrak pochodzi  z pocz. XVIIIw.  Wiatrak został zakupiony przez Miasto Leszno i po przeniesieniu poddany kompleksowym pracom konserwatorskim w 2018r. Podczas prac wymieniono zniszczone elementu drewniane , wykonane nowe pokrycie dachowe, przeprowadzono konserwacją oryginalnego wyposażenia wiatraka. Prace prowadzono pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lesznie.

W kategorii: rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu ( w tym założenia dworskie i parkowe) wyróżnienie otrzymał pałac w zespole pałacowo-parkowym w Jankowicach, gm.Tarnowo Podgórne, stanowiący własność Gminy Tarnowo Podgórne.

Wyróżnienie dla Gminy Tarnowo Podgórne zostało przyznane za starannie przeprowadzone prace konserwatorskie i rewaloryzacyjne w zabytkowym założeniu pałacowym w Jankowicach, przywracające historyczne walory dawnej rezydencji.

Pałac zbudowany w 1803 roku wg projektu Dawida Gillyego , rozbudowany w 1912 roku wg projektu Rogera Sławskiego,.
Po zakończeniu II wojny światowej na mocy reformy rolnej 1944r. rozparcelowano majątek w Jankowicach. Od  1946 roku w pałacu  mieścił się Ośrodek Doskonalenia Kadr Mechanizacji Rolnictwa, później Ośrodek Szkoleniowy Urzędu Wojewódzkiego, a od 1978 roku Ośrodek Pracy Twórczej Zrzeszenia Studentów Polskich. Pałac został wpisany do rejestru zabytków w 1952r. Na początku lat dziewięćdziesiątych cały obiekt został skomunalizowany na rzecz gminy Tarnowo Podgórne, która całkowity zarząd nad obiektem przejęła w 2005r.  Kompleksowy remont pałacu rozpoczęto w 2016r. Pałac po remoncie został oficjalnie otwarty 13 maja 2018r. Obecnie mieści się w nim Samorządowa Szkoła Muzyczna, Tarnowskie Centrum Senioralne oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Prace prowadzone były pod nadzorem Powiatowego Konserwatora Zabytków w Poznaniu.

 

Autor: Jolanta Goszczyńska
Data utworzenia: 28.04.2019 - 14:43
Ostatnia aktualizacja: Administrator techniczny strony
Data aktualizacji: 09.04.2021 - 16:29