31 sierpnia 2019 roku zakończono prace konserwatorskie przy zespole wyposażenia i wystroju kościoła pw. Świętego Krzyża w Obornikach. Prace te zostały sfinansowane w ramach projektu unijnego „Renowacja zabytkowych obiektów sakralnej architektury drewnianej regionu Wielkopolski – etap II” realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, w którym Partnerem Wiodącym jest Archidiecezja Poznańska.
Kościół filialny p.w. Św. Krzyża w Obornikach wybudowany w latach 1776-8 staraniem mieszczki obornickiej Zofii Łojczykowskiej, na miejscu wcześniejszej świątyni o tym samym wezwaniu. Wyposażenie kościoła w dużej mierze pochodzące z czasów powstania świątyni charakteryzuje się wysoką klasą artystyczną malarstwa, rzeźby oraz snycerki. Do najstarszych zabytków wyposażenia kościoła należy późnogotycka rzeźba Ukrzyżowanego, umieszczona w ołtarzu głównym, która po konserwacji zyskała swój średniowieczny wystrój.
Przeprowadzone prace konserwatorskie przywróciły pierwotne piękno ołtarzom, konfesjonałom i ambonie, ukazując bogactwo rokokowej snycerki.
Blask odzyskała także modernistyczna polichromia ścienna, która, zwłaszcza w prezbiterium, mieni się feerią barw.
Podczas prac dokonano także niebywałego odkrycia. Pod tkaninowym antepedium odnaleziono obraz „Pięć ran Chrystusa” malowany olejno na płótnie. W centrum obrazu ukazano Veraikon w otoczeniu przedstawień symbolizujących pięć ran Chrystusa, wokół tego przedstawienia w chmurze obłoków namalowano główki anielskie. Obraz ten jest najprawdopodobniej świadectwem działalności w kościele pw. Św. Krzyża w Obornikach bractwa Pięciorańskiego. Było ono znane już od X wieku i propagowane przez kanoników laterańskich i franciszkanów, mające na celu kult Męki Pańskiej.
Prace konserwatorskie przy tym obrazie w większości współfinansował Wielkopolski Wojewódzkim Konserwator Zabytków.
Autor: Marta Dworniczak
Data utworzenia: 24.09.2019 - 11:50 |
Ostatnia aktualizacja: Administrator techniczny strony
Data aktualizacji: 09.04.2021 - 16:29 |