Poznań, dnia 24.05.2024 r.
Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu
informuje, że na podstawie art.13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 571)
ogłasza konkurs otwarty
na realizację zadań publicznych z zakresu ochrony dóbr kultury
I. Cele
Celem konkursu jest promowanie osiągnięć w zakresie opieki nad zabytkami i upowszechnianie wiedzy o zabytkach.
II. Rodzaj zadania
Popularyzacja i edukacja w zakresie ochrony zabytków i upowszechnianie wiedzy o historii i dziedzictwie kulturowym Wielkopolski poprzez publikacje poświęcone zabytkom i problematyce konserwatorskiej, mające ukazać się w 2024 r.
III. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania
Wysokość środków finansowych przewidzianych na realizację wyżej wymienionych zadań wynosi 30 000,00 zł.
IV. Zasady przyznawania dotacji
Zlecenie zadania i udzielanie dotacji następuje z odpowiednim zastosowaniem przepisów art. 15 i 16 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Oferty rozpatrywane będą przez Komisję powołaną przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zgodnie z zasadami jawności, równego traktowania oferentów i konkurencyjności.
V. Termin realizacji zadania: do 31 października 2024 r.
VI. Warunki realizacji zadania
I. Uczestnikami konkursu mogą być wyłącznie niżej wymienione podmioty prawa polskiego:
- Organizacje pozarządowe, tj. niebędące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 412) lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi oraz niedziałające w celu osiągnięcia zysku – osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, z wyjątkami określonymi w art. 3 ust. 4 wyżej wymienionej ustawy.
- Osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego.
- Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
- Spółdzielnie socjalne.
- Spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1599, ze zm.), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
II. Finansowanie projektów:
- Konkurs jest finansowany ze środków budżetowych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.
- Wkład własny podmiotu składającego ofertę winien wynosić co najmniej 10% kosztów zadania.
- Koszty poniesione przed dniem podpisania umowy nie mogą być przedmiotem dotacji.
- W kosztorysie zadania należy uwzględnić wyłącznie koszty niezbędne do realizacji tego zadania. Nie może w nim być uwzględniony podatek od towarów i usług (VAT) w wysokości, w której podatnikowi przysługuje prawo do jego odzyskania lub rozliczenia w deklaracjach składanych do Urzędu Skarbowego, przy czym:
1) wnioskodawcy, którzy nie mają prawnej możliwości odzyskania lub rozliczenia podatku VAT od towarów i usług związanych z realizacją zadania (dla których podatek VAT jest kosztem ) – sporządzają kosztorysy w kwotach brutto (łącznie z podatkiem VAT);
2) wnioskodawcy, którzy mają możliwość odzyskania lub rozliczenia podatku VAT od towarów i usług związanych z realizacją zadania (w całości lub w części) sporządzają kosztorysy w kwotach netto (tj. nie uwzględniają w nich kwot podatku VAT, które będą podlegały odzyskaniu lub rozliczeniu);
3) możliwość odzyskania podatku VAT rozpatruje się w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931, ze zm.).
- W przypadku, gdy suma dofinansowania zgłoszonych ofert przekracza wysokość środków pozostających w dyspozycji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – Wielkopolski Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zastrzega sobie możliwość dofinansowania, stosownie do posiadanych środków. W przypadku zaistnienia konieczności zmniejszenia kwoty dotacji w stosunku do wnioskowanej przez oferentów, przed podpisaniem umowy organizacja realizująca zadanie publiczne musi wyrazić pisemną zgodę na realizację zadania przy zredukowanej kwocie dotacji, przedłożyć aktualizację kalkulacji przewidywanych kosztów realizacji zadania i harmonogramu prac oraz wskazać dodatkowe źródło finansowania.
- Dopuszcza się przesunięcie pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów zadania publicznego określonymi w kalkulacji przewidywanych kosztów, przy czym każde przesunięcie nie będzie przekraczało 5 punktów procentowych liczonych od sumy kosztów, a suma kosztów zadania publicznego nie ulegnie zmianie.
- W przypadku podjęcia decyzji o zredukowaniu wnioskowanej kwoty dotacji, Komisja Konkursowa może wskazać pozycje kosztorysu oferty, na sfinansowanie których przeznacza dotację oraz określić wysokość dofinansowania poszczególnych pozycji.
- W przypadku przyznania kwoty niższej niż wskazana w ofercie, wnioskodawca może wycofać swoją ofertę.
- Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu podaje się do wiadomości wykaz dotacji przyznanych na wsparcie zadań określonych niniejszym regulaminem w 2023 r. wraz z wysokością przyznanej kwoty.
III. Załączniki dodatkowe wchodzące w skład oferty:
a. aktualny wyciąg z rejestru sądowego lub rejestru stowarzyszeń zwykłych prowadzonego przez starostę, a w przypadku organizacji kościelnych lub związków wyznaniowych dokumenty poświadczające osobowość prawną,
b. w przypadku wyboru innego sposobu reprezentacji podmiotu składającego ofertę niż wynikające z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru – dokument potwierdzający upoważnienie do działania w imieniu oferenta,
c. kopię umowy, statutu lub regulamin wnioskodawcy potwierdzony za zgodność z oryginałem,
d. oświadczenie, że ubiegający się o dotację jest/nie jest podatnikiem VAT posiadającym prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów finansowanych ze środków pochodzących z dotacji,
e. inne informacje i dokumenty wynikające ze wzoru druku oferty.
- Kopie dokumentów muszą być poświadczone za zgodność z oryginałem urzędowo lub przez osoby upoważnione do reprezentacji oferenta.
- Ofertę oraz wszystkie załączniki należy sporządzić w sposób czytelny w języku polskim.
- Wszystkie poprawki lub zmiany w tekście oferty muszą być parafowane przez osobę podpisującą ofertę. Oferentowi nie wolno dokonywać żadnych zmian w układzie wyznaczonym wzorem oferty.
- Organ odstępuje od wymogu składania dodatkowych informacji dotyczących rezultatów w realizacji zadania publicznego.
- Oferty powinny być podpisane czytelnie przez osoby upoważnione do składania oświadczenia woli w imieniu oferenta.
- Po zakończeniu konkursu wnioski nie będą zwracane.
- Oferty, które nie będą spełniały kryteriów formalnych zostaną odrzucone i nie będą rozpatrzone.
- Po zakończeniu postępowania w sprawie przydzielania dotacji na realizację powyższych zadań, jego wyniki zostaną podane na tablicy ogłoszeń w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony zabytków w Poznaniu oraz na stronie internetowej Urzędu.
VII. Termin i miejsce składania ofert
- Wnioski należy składać do dnia 14 czerwca 2024 r. na formularzu oferty, stanowiącym załącznik nr 1 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw pożytku publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 poz. 2057).
- Wzór oferty dostępny jest w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw pożytku publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. 2018 poz. 2057) oraz w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, ul. Gołębia 2. 61-834 Poznań.
- Ofertę wraz z wymaganymi dokumentami należy dostarczyć w zapieczętowanej kopercie, pocztą lub osobiście, na adres: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu, ul. Gołębia 2, 61-834 Poznań.
- Na kopercie należy umieścić następujące informacje:
a. pełną nazwę wnioskodawcy i jego adres,
b. tytuł zadania,
c. adnotację „nie otwierać przed posiedzeniem komisji”.
- O zachowaniu terminu decyduje data wpływu oferty do Urzędu.
- Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
- Warunkiem przekazania dotacji jest zawarcie przed datą rozpoczęcia realizacji zadania umowy, sporządzonej według wzoru dostępnego na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.
- Dla celów promocji zabytków województwa wielkopolskiego do dyspozycji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków należy przekazać minimum 10 egzemplarzy publikacji.
- Termin i szczegółowe warunki realizacji zadania zostaną zawarte w umowie podpisanej z wybranym oferentem przed rozpoczęciem realizacji zadania.
- W terminie 30 dni od dnia zakończenia realizacji zadania publicznego oferent przedkłada sprawozdanie z jego realizacji, sporządzone według wzoru określonego w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw pożytku publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. 2018 poz. 2057).
- W trakcie realizacji zadania, w ramach prowadzonego nadzoru merytorycznego, zwraca się szczególną uwagę na:
a. zgodne z przyjętym programem realizowanie zadań merytorycznych,
b. zgodne z przeznaczeniem wykorzystywanie przyznanych kwot dotacji,
c. prawidłowe, rzetelne i terminowe sporządzanie rozliczeń finansowych i sprawozdań merytorycznych,
d. dokonywanie zmian rzeczowych i finansowych wyłącznie na podstawie pisemnych aneksów do umów,
e. prawidłowe wykorzystanie środków finansowych otrzymanych na realizację zadania.
VIII. Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert
- Oferty wybierane będą w trybie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 571), według poniżej określonych kryteriów:
a. kryteria merytoryczne
- znaczenie dla utrwalenia, dokumentowania i popularyzacji dziedzictwa regionu, kraju lub określonej dziedziny kultury 0-5 punkty,
- doświadczenie organizatora w realizacji projektów związanych z przedmiotem konkursu 0-3 punkty,
b. kryteria organizacyjne:
- kalkulacja kosztów realizacji zadania, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania
punkty 0-1,
- kwalifikacje osób, przy udziale których będzie realizowane zadanie publiczne
punkty 0-1,
- udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania
punkty 0-3
poniżej 10% 0 punktów
od 10%-20% 1 punkt
od 20%-50% 2 punkty
powyżej 50% 3 punkty,
- wkład rzeczowy i osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i praca społeczna członków
punkty 0-2,
- rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia wcześniej realizowanych dotacji
punkty 0-2.
- Szczegółowe warunki realizacji, finansowania i rozliczenia zadania reguluje umowa pomiędzy Wielkopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków a wybranym wnioskodawcą.
- Tryb kontroli realizacji zadania publicznego
Tryb kontroli zleconego zadania publicznego określa umowa zawarta pomiędzy Stronami, na realizację określonego zadania publicznego.
IX. Termin dokonania wyboru oferty
- Rozpatrzenie ofert nastąpi do dnia 21 czerwca 2024 r.
- O wynikach konkursu podmioty, które złożyły oferty w konkursie zostaną powiadomione pisemnie w terminie 14 dni od jego rozstrzygnięcia.
X. Informacja wymagana zgodnie z treścią art. 13 ust. 2 pkt. 7 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Działając na podstawie art. 13 ust. 2, pkt 7 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie podaję do publicznej wiadomości kwoty dotacji udzielonych z budżetu państwa przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w 2023 r.
Lp. | Wnioskodawca | Cel dotacji |
Kwota udzielonej dotacji |
1 |
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Nowomiejskiej ul. Poznańska 12 63-040 Nowe Miasto nad Wartą |
Publikacja: „Trzy dekady badań historii Nowego Miasta nad Wartą: nowe odkrycia-nowe perspektywy badawcze - PUBLIKACJA POKONFERENCYJNA” |
18 700,00 zł (słownie: osiemnaście tysięcy siedemset złotych) |
2 |
Stowarzyszenie Projekt Września ul. Jana Pawła II 20B/1, 62-300 Września |
Publikacja: „Wspomnienia lat ubiegłych” (Wydanie wspomnień Tadeusza Chrzanowskiego) |
11 300,00 zł (słownie: jedenaście tysięcy trzysta złotych) |
Załączniki 3:
- Wzór sprawozdania z wykonania zadania publicznego.
- Wzór Oferty realizacji zadania publicznego organizacji działalności pożytku publicznego.
- Wzór umowy.
Wielkopolski Wojewódzki
Konserwator Zabytków
/-/ mgr Jolanta Goszczyńska
Autor: Marta Świtoń
Data utworzenia: 24.05.2024 - 19:33 |
Ostatnia aktualizacja: Beata Goraj
Data aktualizacji: 24.05.2024 - 20:07 |