Jesteś tutaj

Nominowani w konkursie Zabytek Zadbany 2018r., z terenu województwa wielkopolskiego

           Konkurs „Zabytek Zadbany” organizowany jest od 1975 roku. Jego celem jest uhonorowanie wzorowych gospodarzy obiektów zabytkowych, którzy podczas prowadzonych prawidłowo prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych  przywrócili dawną świetność zabytkom oraz wyeksponowali ich  walory architektoniczne, artystyczne i estetyczne.

       Nadzór nad konkursem  w imieniu Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a procedury konkursu realizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.        

       W  2018r.  z terenu całej Polski zakwalifikowało się do konkursu  45 obiektów z 15 województw , w tym aż 8 z terenu województwa wielkopolskiego tj. Dom Studencki „Hanka” w Poznaniu, pałac w Rakoniewicach,  pałac w m Orla, dwór w m .Psienie-Ostrów, kościół fil. p.w. Świętego Krzyża w Obornikach, dzwonnica przy kościele św. Marcina w Śnieciskach, park-arboretum w Gołuchowie  i zespół pokarmelicki w Kłodawie. Do ścisłego grona laureatów zakwalifikowało się  13  zabytków, w tym 3 z Wielkopolski tj.   park arboretum w Gołuchowie w kategorii  „Rewaloryzacja przestrzeni  kulturowej i krajobrazu”, kościół fil. p.w. Świętego Krzyża w Obornikach w kategorii  „Architektura i konstrukcje drewniane” oraz  dwór w Psieniu- Ostrowie w kategorii „ Adaptacja obiektów zabytkowych”.

Laureatów i wyróżnionych poznamy  podczas uroczystej  gali  Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 18 kwietnia  br. w Zamościu.

 

Autor: Jolanta Goszczyńska
Data utworzenia: 06.04.2018 - 15:51
Ostatnia aktualizacja: Janusz Beger
Data aktualizacji: 06.04.2018 - 15:54