Jesteś tutaj

Prace konserwatorsko-restauratorskie przy prospekcie organowym z kościoła klasztornego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Konwencie Bonifratrów w Piaskach – Marysinie, gm. Piaski, pow. gostyński

W połowie listopada odebrane zostały prace konserwatorsko-restauratorskie przy prospekcie organowym z kościoła klasztornego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Konwencie Bonifratrów w Piaskach – Marysinie, gm. Piaski, pow. gostyński. Prace te współfinansowane były z dotacji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 Wnętrze kościoła klasztornego Konwentu Bonifratrów w Piaskach-Marysinie utrzymane jest w jednorodnej, neogotyckiej stylistyce. Kilka lat temu przeprowadzono prace konserwatorsko-restauratorskie przy drewnianych neogotyckich ołtarzach bocznych, które odsłoniły oryginalną aranżację plastyczną tych zabytków. Prowadzone w 2016 roku  prace przy prospekcie organowym potwierdziły konsekwencję w wystroju całego kościoła. Zarówno na prospekcie organowym jak i konserwowanych wcześniej ołtarzach bocznych pod warstwami olejnych przemalowań zachował się pierwotny  mazerunek, utrzymany w barwie jasnego brązu, z akcentami złoconej ornamentyki. Wyraźny akcent na licu prospektu o spokojnej kolorystyce, stanowią malowane na czerwono pasy i zielone rozety.

Przed przystąpieniem do prac prospekt był w złym stanie. Elementy drewniane nosiły liczne ślady działalności drewnojadów, ponadto wymagały wzmocnienia strukturalnego i uzupełnień. Odsłoniętą polichromię należało  uzupełnić w miejscach przetarć i ubytków, co wykonano metodą  punktowania.

Przeprowadzone prace niewątpliwie przywróciły prospektowi organowemu jego pierwotny wygląd. Tym samym wnętrze kameralnego kościoła szpitalnego „odzyskało” kolejny element wyposażenia, mówiący jednoznacznie o jego historycznym wyrazie estetycznym i wartościach artystycznych.

Autor: Agata Kliś - Toton
Data utworzenia: 07.12.2016 - 09:26
Ostatnia aktualizacja: Janusz Beger
Data aktualizacji: 07.12.2016 - 09:26