Jesteś tutaj

Sezon wykopaliskowy 2016 rozpoczęty

Pradolina Noteci stanowi centrum przenikania różnych kultur na przestrzeni wieków, przez które przebiegały liczne szlaki łączące północną Europę przez Pomorze i Wielkopolskę z południem Europy. Prowadzone badania archeologiczne w tym regionie świadczą o wielokulturowym aspekcie osadnictwa pradziejowego i średniowiecznego na tym obszarze.

                Okres wakacji to czas, kiedy archeolodzy ruszają w teren w poszukiwaniu materialnych śladów przeszłości. W lipcu 2016 roku na terenie działania Delegatury w Pile rozpoczęły się badania wykopaliskowe w Drawsku, pow. czarnkowsko – trzcianecki oraz w Mirosławiu, pow. pilski.               

               Stanowisko archeologiczne w Drawsku odkryte zostało w 1929 r. Znajduje się na niewielkim piaszczystym wzniesieniu, na polu ornym obejmującym 5/6 ha. W 1929 roku przeprowadzone zostały na tym stanowisku badania wykopaliskowe pod kierownictwem Z. Zakrzewskiego z ramienia PUK w Poznaniu. Odkryto wówczas kilkadziesiąt grobów kultury łużyckiej, które zostały zniszczone przez młodsze pochówki szkieletowe z XVII wieku.

W roku bieżącym kontynuowane są ratownicze badania archeologiczne z lat ubiegłych. Poszerzono informacje na temat zasięgu cmentarzyska ciałopalnego jak i szkieletowego, obrządku pogrzebowego oraz rozbudowano wątek tematyczny na temat pochówków atypowych występujących na cmentarzysku szkieletowym. Wkrótce powstanie szczegółowe opracowanie wyników badań uwzględniające wyniki z lat 2005, 2008-2016.

                Stanowisko archeologiczne w Mirosławiu, pow. pilski odkryte zostało w styczniu 2015 roku. Wzdłuż krawędzi brzegu wysoczyzny pradoliny Noteci zaobserwowano siedem obiektów w układzie liniowym, które zidentyfikowano z kurhanami. Dla potwierdzenia wartości zabytkowej nowoodkrytego stanowiska podjęte zostały weryfikacyjne badania archeologiczne. Badania te pozwolą określić charakter oraz przynależność chronologiczną i kulturową badanego stanowiska, a w niedalekiej przyszłości podjęte zostaną czynności związane z wpisem tego stanowiska do rejestru zabytków.  

           Pod koniec lipca br. ruszają kolejne badania wykopaliskowe, m. in. na terenie osady z wczesnego mezolitu w Krzyżu Wielkopolskim, pow. czarnkowsko – trzcianecki, na cmentarzysku kurhanowym w Wyszynach, pow. chodzieski oraz w Zacharzynie, pow. chodzieski.

             Na pełne wyniki badań i ich interpretację trzeba poczekać do końca roku. Jednakże już dziś wiemy, że pozyskane informacje z badań pomogą w opracowywaniu szczegółowych zagadnień związanych z najwcześniejszym osadnictwem w dorzeczu pradoliny Noteci, począwszy od epoki kamienia po czasy nowożytne.

            Życzymy sukcesów! Powodzenia!!!

 

Autor: Romualda Bartkowiak
Data utworzenia: 25.07.2016 - 09:46
Ostatnia aktualizacja: Administrator techniczny strony
Data aktualizacji: 09.04.2021 - 16:29