Jesteś tutaj

Uwaga 4 i 5 klasy podstawówki województwa wielkopolskiego! Ogłaszamy konkurs plastyczny dla młodzieży "Mój ulubiony zabytek"

konkurs plastyczny

Drodzy uczniowie,

czy zastanowiliście się kiedyś  co to jest zabytek i kiedy można mówić o czymś, że jest zabytkiem? Zabytek  to  dzieło człowieka  związane z jego działalnością. Zabytek  stanowi świadectwo minionej epoki lub ważnego zdarzenia, a  jego  zachowanie  jest ważne dla społeczeństwa z  uwagi na wartość historyczną, artystyczną  lub naukową.

       Wiecie na pewno, że zabytkami są dawne kościoły, pałace,  miasta, obrazy, rzeźby , które znajdują się w waszej miejscowości  lub które  oglądacie podczas  wycieczek. Zabytkami są także  stare dworce kolejowe, fabryki, budynki gospodarcze, wiatraki, mosty. Zabytkami są  dawne cmentarze, często  opuszczone i zniszczone,  ale  mówiące o historii danej miejscowości. Zabytkami są też  kapliczki i krzyże przydrożne, dawne maszyny przemysłowe, narzędzia rolnicze,  dawne pojazdy i samochody, stare książki i fotografie.  Zabytki mówią o  naszej przeszłości, o tym jak żyli nasi przodkowie, czym się zajmowali. Najstarsze zabytki  w Wielkopolsce pochodzą sprzed 300 tysięcy lat z epoki kamienia i są to  narzędzia kamienne.  Najmłodsze zabytki liczą kilkadziesiąt lat, a więc powstały już po II wojnie światowej i mogą to być zarówno budynki, jak i rzeźby, obrazy, czy witraże w kościołach.   Wszystkie jednak są tak samo ważne i należy robić wszystko, aby je zachować, zarówno w naturze, jak i w naszej pamięci.  

       Na pewno w Waszych domach znajdują się rodzinne pamiątki, a w Waszych miejscowościach są dawne budynki, o historii których opowiedzieli Wam rodzice. A jeżeli nie, to spróbujcie się sami czegoś o nich dowiedzieć oraz je namalować lub narysować. A może macie swój ulubiony zabytek  na terenie Wielkopolski, w waszym regionie. miejscowości lub domu? Pokażcie co jest dla Was zabytkiem.

Serdecznie zachęcam do  udziału w naszym konkursie.

Regulamin konkursu

Autor: Jolanta Goszczyńska
Data utworzenia: 28.04.2015 - 08:20
Ostatnia aktualizacja: Janusz Beger
Data aktualizacji: 10.06.2015 - 19:32