Jesteś tutaj

Znalezione zabytki archeologiczne

Zgłoszenie przez osoby prywatne do Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu znalezienia przedmiotu, co do którego istnieje przypuszczenie, że  jest on zabytkiem,  jest niezmierną rzadkością. Statystyki wskazują, że rocznie prowadzi się zaledwie kilka tego typu spraw przez urzędy konserwatorskie na terenie całego kraju.  Niestety,  większość obiektów, które zostają odkryte jest  niszczona lub trafia w niewiadome miejsca.  Na szczęście zdarzają się również pozytywne  przykłady  podejścia do znalezionych  przypadkowo zabytków.  

W grudniu ubiegłego roku do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu został przekazany przez znalazcę, zabytek archeologiczny w postaci siekierki brązowej. Artefakt został znaleziony w trakcie prac rolnych na polu uprawnym  na terenie gminy  Duszniki.  Wysokość siekierki wynosi 9,8 cm, szerokość 2,4, szerokość ostrza 5 cm, tuleja czworoboczna z dwoma bokami wypukłymi, najprawdopodobniej jest to typ Czarków wariant C według typologii siekierek opracowanej przez Jerzego Kuśnierza. Siekierka , zgodnie z sugestią, znalazcy została przekazana przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.

Natomiast w lutym  tego roku  trafiły do  naszego urzędu interesujące  zabytki archeologiczne w postaci figurki wołka oraz ostrza sztyletu brązowego. Artefakty zostały znalezione przypadkiem na polu uprawnym  niedaleko  Śremu . Na szczególna uwagę zasługuje unikatowa  figurka zoomorficzna o wymiarach wysokość 4,2  cm, wysokość w kłębie 2,6 cm, dł. 8,5 cm. Trudno bez szczegółowych badań określić czas jej powstania. Tego typu zabytki są charakterystyczne od końca okresu neolitu, poprzez wczesną epokę brązu po okres kultury łużyckiej. Znalezienie wraz z wołkiem fragmentu najprawdopodobniej sztyletu brązowego sugerować może, że zabytki te należą do kultury unietyckiej. Tego rodzaju  znaleziska są niezwykle rzadkie , dlatego też szczególne warto podkreślić  pozytywne zachowanie  znalazców zabytków i natychmiastowe zgłoszenie przez nich ich odkrycia.  Zgodnie z postulatem znalazców zabytki zostaną w najbliższym czasie przekazane do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

 

Autor: Anna Skrzeczyńska
Data utworzenia: 15.03.2016 - 12:04
Ostatnia aktualizacja: Administrator techniczny strony
Data aktualizacji: 09.04.2021 - 16:31